Ad 4. Regulacje prawne już są (Moon Treaty). Ogromna większosc krajów nie podpisała/ratyfikowała traktatu, w tym wszystkie potęgi kosmiczne. Co w praktyce oznacza – wiadomo – zasadę „kto pierwszy ten lepszy”.

Ad 3. Żaden traktat nie zabrania produkowania niczego w przestrzeni i takie eksperymenty – na małą skalę – już wielokrotnie przeprowadzano i przeprowadza się – począwszy od „Skylaba” w roku 1973.

Przypominam przy okazji o istnieniu Planetary Resources (przyszła eksploatacja planetoid) (wspomnianej na forum) choć jest tu sporo wątpliwości i zastrzeżeń. Nie widzę jednak żadnego powodu dla których ta domena miałaby być zarezerwowana dla incjatyw rządowo-militarnych (podobnie jak nie jest zarezerowana spora część „praktycznych” zastosowań Kosmosu (jak choćby telewizja satelitarna czy meteorologia). Wydaje sie, że po prostu sektor prywatny mocno ostatnio wkracza w strefę kosmiczną, pękła pewna bariera. Związana z tym, że sam tylko rynek turystyki oceniany jest obecnie łącznie na wiele miliardów USD w perspektywie kilkunastoletniej.
New